Okey Oyunu

Değişen, gelişen dünyanın karmaşasında koşturmak biz insanları oldukça yoruyor. Büyük şehirlerin karmaşası, iş yoğunluğu ve hızla değişen gündemin karamsarlığında boğulan bizler için nefes almak lüks haline geliyor bazen.

   Okey, tüm bu telaştan uzaklaşmak için bir eğlence kapısı. Sohbet ederek tüm sıkıntılardan uzaklaşıp oyunun zevkine varmak neşemizi geri getirecektir. Okey oyunu için dört ıstaka, renkli rakamların yazılı olduğu taşlar ve dört kişini gereklidir.

Okey oyunu nasıl oynanır? : Kutudaki tüm taşları yere döküp, rakamlar alta gelecek şekilde iyice karıştırırız. Sonra her oyuncu beşerli gruplar halinde taşları önlerine dizer. Bazı köftehorlar taş dizmeyi sevmediği için oyalanabilir bunlara dikkat edelimJ Taşlar dizildikten sonra, taşları dağıtacak kişi zar atıp göstergeyi belirler. Açılan taşın sağından başlayarak her oyuncuya ilk önce beşli gruplar halinde taşlar verilir. İki defa beşerli grup dağıtılan taşlardan sonra en sağdaki oyuncuya verilen üçüncü grup taşta beşerli olur. Diğer oyunculara dörderli taş dağıtılır. Istakalara sıralı dizilen taşlar, ardışık, aynı rakamın farklı renkte sıralanması, ya da çiftler şeklinde dizilerek konbinlenir.

Okey oyununun tarihi: Modern okey oyununu Ephraim Hertzano 1930’ların başlarında icat etmiştir. İlk oyun setini kendi elleri ile evinin arka bahçesinde yapmıştır. İsrail’in bir numaralı oyunu olan okey, 1977’ de Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan oyun olmuştur.

Okey Oyunu
online okey- online okey oyna- canlı okey oyna- canlı okey- duz okey oyna- duz okey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön